E-TİCARET NEDİR

E-TİCARET NEDİR

Paylaş

Günümüzde İnternetin yaygın kullanımı, işletmeler arasındaki ticarete konu işlemlerin teknolojik unsurlar aracılığıyla gerçekleşebilmesine olanak sağlamıştır.
Elektronik Ticaret, İşletmeler arasında İnternet ve bağlı teknolojiler kullanılarak sergilenen önemli bir ticaret faaliyetidir. E-ticaret; internet siteleri, mobil uygulamalar ve diğer bazı dijital kaynakların ticaretin yapılması için kullanılmasıdır.
E-ticaret aşağıdaki eylemleri kapsayan bir süreç olarak tanımlanmaktadır:
B2C (işletmeden tüketiciye) e-ticaret: İşletmelerin İnternet ve bağlı teknolojiler aracılığıyla nihai tüketiciye ulaştığı ve satış yaptığı e-ticaret türüdür. Örnek olarak www.amazon.com verilebilir.
B2B (işletmeden işletmeye) e-ticaret: İşletmelerin diğer işletmelere İnternet ve bağlı teknolojiler vasıtasıyla satış yapmaya odaklandığı e-ticaret türüdür. En bilinen örneklerinden biri alibaba.com’dur.
C2C (tüketiciden tüketiciye) e-ticaret: Bu e-ticaret türünde, müzayede sitesi E-Bay, gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi bir aracı kuruluşun vasıtasıyla tüketiciler birbirlerine satış yapmaktadırlar.

Etiketler:
Yorum Yok

Yorum Yazın